Signály těla – psychosomatika

Na tento příspěvek mne navedla moje kamarádka, která se již nějakou dobu trápí zdravotním problémem bez zjevných příčin a bez úspěšnosti léčby. Přemýšlely jsme, zda-li nemohla být spouštěčem problému její aktuální zapeklitá životní situace.

Co jsou psychosomatická onemocnění?

V určitém smyslu jsou všechna onemocnění psychosomatická - není nemoci bez psychických příčin a stejně tak tělesné zdraví i nemoc má vliv na psychické funkce. Na nemoc je potřeba nahlížet nejen jako na poruchu struktury či funkce orgánu, ale také hledat souvislosti s psychickými, sociálními a duchovními aspekty života konkrétního člověka. Podstatou psychosomatické péče je tedy celostní pohled na zdraví a nemoc člověka a není účinné léčby bez odstranění příčin.
V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu.

Jaký mají psychosomatické nemoci původ?

Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

A jak je řešit?

„Když se mne lidé ptají, kde najdou kvalitního psychosomatika, tak jim říkám: ‚Žádného nehledejte. Nejlepším psychosomatikem jste Vy sami. Když se objeví zdravotní problém, zastavte se a zamyslete, na jakou chybu Vás tělo nemocí upozorňuje. A když se Vám to nepodaří, hledejte lékaře, který bude zvědavý. A bude ho zajímat nejen Vaše nemoc, ale i životní příčiny, které k ní vedly.‘ “říká MUDr. Jan Hnízdil.

Práci pana Hnízdila již nějakou dobu sleduji a mohu doporučit tyto webové stránky: http://hnizdozdravi.cz/, kde si mimo jiné můžete vybrat svého lékaře-psychosomatika, psychoterapeuta či fyzioterapeuta.

Jóga a psychosomatika

Za mě je praktikování jógy způsob, jak účinně a dlouhodobě zklidnit mysl, uvolnit tělo, poznat sám sebe a naučit se uvolnit stres a tenze, které se v průběhu života v našem těle hromadí.

Moje zkušenost

Tolikrát jsem si říkala, proč zrovna já musím mít diastázu. Ale co jsem udělala pro to, abych tomuto problému předešla? Byla jsem klidná, vyrovnaná a vnímavá k potřebám svého těla? Ne, věčně ve spěchu, na emočním kolotoči a s miliony neuspořádaných myšlenek :-). To se odrazilo na mém postavení těla a denním pohybu (věčně v mírném předklonu a s náloží strašně důležitých břemen). Tělo mě přibrzdilo, dalo mi jasně najevo, že tenhle styl života by mi mohl hodně uškodit. Takže jsem s narozením syna (pokud ho někde nehoním) zpomalila, zaměřila se pouze na podstatné a vnímám víc signály svého těla. A dělá mi to strašnou radost.
Už tím, že se zastavíme, problém si plně uvědomíme a začneme hledat cesty k nalezení příčiny a vyřešení problému, započne proces samoléčení.

85 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.