Čekáš dvojčata? NE!

Tenhle příspěvek je pro všechny maminky a brzymaminky, které se v těhotenství setkaly s podobnými otravnými dotazy okolí :-). Já patřím mezi ně.


Lze ovlivnit velikost těhotenského bříška?

Tvar a velikost těhotenského bříška je určena tolika faktory (typ postavy, tvar a posazení dělohy, dispozice, váha, počet těhotenství, velikost dítěte...), ale jeden přecijen lze ovlivnit - pevnost břišní stěny. Pokud je žena napřímena a správně se hýbe již před těhotenstvím, má zaděláno na výstavní těhotenské bříško a stažení diastázy již do 2 měsíců po porodu. Ale lze začít i v těhotenství, jen jsou na to potřeba dvě věci: fyziologické těhotenství a odborné zaškolení. Pokud má nějaká nastávající maminka zájem, ráda předám kontakt na osvědčené odborníky v oblasti těhotenské rehabilitace :-).


Moje těhotenské bříško

Bylo větší než bych čekala (a než čekalo zřejmě mé okolí :-D), neúměrně předsunuté dopředu k mé jinak subtilní postavě. Také mě zaráželo, že bylo jakoby průsvitné (hodně natažená tenká kůže, vystouplý pupík, viditelné pohyby a části těla miminka, značné žilkování). Přirozený porod vhledem k umístění dítěte nebyl reálný (vždycky jsem si říkala, že ho snad ani nemám v těle, ale kilometr před sebou). Po porodu v porodnici bylo mé bříško dvakrát větší než měly ostatní maminky - dost frustrující záležitost. Nyní vím, že jsem měla diastázu již před otěhotněním. Kdybych rehabilitovala před těhotenstvím, mohlo být vše jiné. A jsem zvědavá, jaké to bude v dalším těhotenství, když již drahnou dobu pracuji na zdraví svého těla :-). 


Co může diastáza v těhotenství způsobit?

Diastáza představuje riziko císařského řezu a velmi ztěžuje tlačení při porodu, protože v důsledku rozestoupení přímých břišních svalů již děloha nemá oporu ve svalech, ale pouze ve slabém vazivu a tak se její horní část začne naklánět dopředu. To má za následek, že se také děložní čípek posouvá z pozice, kdy směřoval dolů a navazoval na vaginální kanál do boční orientace. Kromě toho diastáza může způsobit také bolesti zad, zažívací problémy jako nadýmání a zácpu a problémy s pánevním dnem.

Apeluji na dívky a ženy, které plánují mateřství: Zajímejte se o svůj střed těla ještě před početím, můžete své tělo ušetřit náročné rehabilitace po porodu! A hlavně uděláte velkou službu svému tělu.