Diastáza se zvětšuje! Proč?

V mém případě se jedná o těhotenství :-).  Chtěla bych vám napsat o tom, co jsem zjistila. První trimestr jsem s diastázou nerehabilitovala, dala jsem tělu prostor, čas a klid, aby vytvořilo opět dokonalého človíčka. A co si budeme říkat, celodenní nevolnosti mi to ani nedovolily.

Na zúžení diastázy jsem pracovala více jak rok, nebyla zacelená zcela, zůstala mezera na jeden až dva prsty, ale hluboké svaly byly aktivní a mé tělo mělo po dlouhé době optimální postavení. Velmi mne proto překvapilo, že již pár dnů po zjištění těhotenství se diastáza začala rozšiřovat, svaly jsem (částečně samozřejmě kvůli pobolívání břicha) nedokázala správně zapojit a celkově se mi hroutila postura. Za tři měsíce se svaly rozdělily na šíři, kterou jsem měla po porodu syna, tedy na téměř celou pěst! Jak je to možné? CORE v těhotenství oslabuje, tělo neudrží vybudovanou rovnováhu?

Důvody jsou dva. Prvním je změna nitrobřišního tlaku. Děloha se velmi rychle zvětšuje, orgány se přesouvají na nové pozice a to vše mění poměr sil, které jsme si již před časem představovali. V těhotenství se také mění váha a těžiště těla. Jelikož u mě žádný váhový přírůstek v prvním trimestru nebyl a na držení těla jsem si dávala velký pozor, mnohem pravděpodobnější se mi jeví působení hormonů. Kdo četl první část e-booku (Diastáza od A do Z) tak ví, že práce s diastázou je mnohem efektivnější v době, kdy žena kojí. Tělo totiž po porodu dostává signál o potřebě vrácení tělesných segmentů do předporodního postavení. Takže souhrnně vzato, již od počátku těhotenství jsou systémově zvýšené hladiny hormonů a tuto hladinku si žena uchová do té doby, než přestane dítě kojit. Moje hormony asi chtějí udělat miminku co největší prostor a trošku mě mrzí, že celoroční práce je během jednoho dne tu tam. ALE, všichni víme, že svaly mají sloní paměť, a já mám pevné základy, takže snad bude po porodu stavění stability o to lehčí. Budu vás informovat ;-).

Říká se, že ve druhém těhotenství (a každém následujícím) roste bříško rychleji. Jako důvody se obecně uvádějí: rychlejší nástup hormonů, povolené svaly či již roztažená děloha. Já osobně si myslím, že hlavním činitelem je právě nestažená diastáza. Proto vybízím všechny dívky a ženy, které miminko plánují, aby včas zapracovaly na správném zapojení CORE. A zejména nabádám maminky, které jsou po porodu, aby co nejdříve myslely na své tělesné postavení, zdravý pohyb a v případě potřeby na rehabilitaci diastázy. Velké bříško totiž může způsobit bolesti zad či jiná omezení pohybu a taky nefyziologické uložení plodu a obtížný přirozený porod.

Skvělou zprávou je, že s diastázou se dá pracovat i v těhotenství. A já vám brzy představím, jak na to. Krásný den všem!