Kolagen a diastáza

Mnoho z vás se mě ptá, zda-li je zapotřebí doplňovat kolagen při diagnóze rozestupu přímých břišních svalů. Ano i ne, není to lehká otázka, nastíním vám dva základní přístupny k této problematice, ať sami posoudíte svou situaci.

Proč je kolagen tak důležitý?

Kolagen je hlavní protein v kůži, šlachách, chrupavce, kostech a pojivové tkáni (tedy i v linea alba) a skládá se z přibližně 20 různých aminokyselin. Tvoří 30% všech proteinů v těle člověka, 70% hmotnosti bílkovin tvořících pokožku a 10% celkové hmotnosti. Jinými slovy, kolagen drží celé tělo dohromady! Je nezbytný pro zdravý vývoj kůže, vlasů, nehtů, zubů, kloubů i vaziv.

Jak vzniká diastáza?

Kolagen je opravdu silný, ale také elastický. To znamená, že se po natažení opět vrátí do původní polohy – stejně jako břicho těhotné ženy po porodu. Diastáza je u maminek způsobena výrazným a dlouhotrvajícím natažením vaziva. U většiny se rozestup po porodu brzy zmenší, až zcela zanikne, u mnohých k tomu ale bohužel nedojde.

ANO, doplňky kolagenu by se při diastáze měly užívat

Míní mnoho osobních trenérů a specialistů na diastázu. Chcete-li léčit pojivovou tkáň a ta je tvořena kolagenem, měli byste užívat více kolagenu. Dává to smysl. Je vhodné zařadit potraviny či potravinové doplňky, které usnadní léčbu. Na co se konkrétně zaměřit naleznete v mém e-booku Diastáza od A do Z v kapitole o stravě.

NE, doplňky kolagenu nejsou potřeba

Existuje ale i mnoho názorů (např. hezky popsáno zde), že dostatečné množství kolagenu si naše tělo vytvoří z jakéhokoli zdroje kompletních bílkovin. Zdrojem proteinů mohou být mléčné výrobky, vejce, maso, ořechy, semena, fazole či naklíčené zrno. Zastánci tohoto směru také argumentují, že neexistuje způsob, jak dodat kolagen na konkrétní místo (tedy do linea alba např.) vzhledem k tomu, že je zapotřebí v celém těle a jen tělo si určí, kde jej využije.

Podtrženo sečteno, vyberte si svou cestu :-)

Máte-li dobře vyváženou stravu, která poskytuje více zdrojů bílkovin, není nutné užívat kolagenové doplňky - můžete ušetřit peníze a čas na jiné věci, třeba na rehabilitaci diastázy. Pokud je ale vaše denní jídlo složeno z čokolády a polotovarů, které ohřejete v těch 10 minutách, co vaše miminko spinká, pravděpodobně byste měli začít uvažovat o kompenzaci. Pokud zvolíte kolagenový doplněk, nemusíte se bát vedlejších účinků, minimálně budete mít po porodu krásné nehty a lesklé vlasy!!! :-)

Namasté.