Sport a diastáza

Často se mě ptáte, jestli můžete s diastázou navštěvovat vaši oblíbenou lekci jógy, aerobiku, běhat, plavat nebo třeba posilovat podle videa. Odpověď je jednoduchá, pokud znáte a ovládáte základní pravidla pohybu při diastáze a dokážete již plně aktivovat hluboké svalstvo břicha, můžete se pomalinku navracet k vaším oblíbeným sportovním aktivitám. Pokud však zatím nedokážete nést tělo v napřímení, nezvládáte provést základní běžné pohyby bez obtíží, anebo trpíte nějakou bolestí, doporučila bych pouze rehabilitovat. Diastáza je potvora, která se při nevhodném opakovaném pohybu ráda zafixuje nebo rozšíří.


Poté, co již máte teoretickou i praktickou stránku pohybu při diastáze v malíku, přihlaste se na svou oblíbenou lekci. Ke cvičení přistupujte s troškou pokory, cvičte vědomě a nenechte se lektorem do žádného cviku nutit (když víte, že nějaký pohyb vašemu břichu nepomůže, spíše uškodí, nedělejte ho, vaše zdraví je přednější a lektor, který nedokáže respektovat, nestojí za to být podruhé viděn :-)). Níže jsem shrnula základní pravidla pro jogínky a další sportovkyně.

Jak cvičit, pokud máte diastázu:

1) EVER - napřímení těla. Nejlepší je, když si při každém tělesném postavení představíte, že máte za zády zeď.

2) NEVER - žádné pozice, při kterých nedokážete udržet obsah dutiny břišní pod svaly (dělá se vám na břiše stříška, korýtko, cítíte tah v zádech, zatínáte svaly nohou, konečníku, třesete se, zadržujete dech, rudnete…). Obecně se vyvarujte tomuto a obdobnému pohybu.


3) Do  rotací až po stoprocentním napřímení.
4) Žádné velké záklony – pohyby, u kterých se prohýbají záda a rozpínají žebra.
5) Předklon – buď rolování s mírným a vědomým tahem kostrče směrem k zemi (cítíte jako protažení bederní oblasti) nebo přes rovná záda a přirozeným zakřivením páteře (přirozenou lordózou, nepodsazená pánev).

6) Žádné silné proskoky (na to je potřeba silný CORE, mohlo by to skončit úrazem).

7) Nemotat se do preclíku, nemyslet na fotogeničnost pozice a vnímat svaly břicha. 

8) Pracovat s tlakem chodidel a dlaní do opory (podložka, zeď, balanční prvek – overball, dlaně zapřené o stehna…).


9) Vhodné jsou balanční pozice, silové a výdržové pozice.


10) Využívejte různé pomůcky pro lepší nácvik pozic.


11) Plynulý dech po celou dobu cvičení bez zádrží a nejlépe do oblasti zad, žádné dechové experimenty při diastáze.