Jóga a diastáza

Svět jógy je velmi rozmanitý. Napříč světem existuje tolik typů jógy, které nabízejí variace na základní principy tohoto cvičení. Jóga – fyzický, ale i psychický trénink pro tělo, uspokojí prostě každého. Při svém studiu jsem si ale uvědomila, že jóga v českých studiích není příliš vhodná pro osoby se sníženou funkčností CORE a zejména ne pro klienty s diastázou. Ale pokud se její systém trošku upraví, může být jóga naopak úžasný nástroj pro rehabilitaci! Mějme na paměti, že silný střed těla je základem pro efektivní provedení všech jógových pozic.

Co je to CORE?

CORE je naše jádro, náš střed, který ovlivňuje každičký pohyb i statickou polohu. Tvoří jej pánevní dno, příčný břišní sval, dýchací sval – bránice a důležité svaly páteře. Jejich správné zapojení zajišťuje zdravé postavení těla (které je většinou zatížené nesprávnými pohybovými stereotypy – sezení v kanceláři, nošení dítěte na boku, jednostranné sportovní zatížení atd.).
A tak vznikl systém CORE jógy (klikni na mě), cvičení, které využívá všech positiv jógového pohybu a zároveň podporuje zdravé držení těla a dech, aktivuje hluboké vrstvy svalů břicha a redukuje neduhy jako je diastáza či bolest zad a kloubů. Díky posílení pánevního dna lze zabránit inkontinenci či podpořit sexuální funkci. Rozpohybování pánve pak hraje velkou roli při plánovaném početí a rehabilitaci po porodu. Pokud umíme svaly CORE správně zapojit, budou pro nás pracovat ve dne i v noci. Pro svou práci potřebují energii a správně hádáte, že ji berou z naší tukové zásoby, což je milý benefit :).